Expozíciu z verejných zdrojov podporil FOND NA PODPORU UMENIA.
Zbierky historickej expozície sú umiestnené v niekoľkých miestnostiach na poschodí hlavného kaštieľa. Z pôvodného mobiliáru kaštieľa sa nezachovalo takmer nič, pretože majitelia kaštieľa Sztárayovci si pred evakuáciou mesta v roku 1944 časť najcennejších vecí odviezli, časť umiestnili mimo objektu u ľudí ktorým dôverovali. Menej cenné zariadenie rozdali alebo si ho prisvojilo služobníctvo tesne pred odchodom z Michaloviec. Zvyšok si do konsolidácie pomerov po prechode frontu rozobrali občania.
V časti historickej expozície sú umiestnené prevažne ukážky historického nábytku viacerých druhov a štýlov (sedací nábytok, príborník, komoda, kabinet, jedálenský stôl a pod.) z konca 18. až začiatku 20. storočia pochádzajúce zo stredného a južného Zemplína.
V rámci historickej expozície a zároveň v najreprezentatívnejšom priestore celého kaštieľa sa nachádza portrétna sieň či slávnostná sála. Svoje miesto tu okrem portrétov príslušníkov rodu Sztáray má historický klavír či historická vyrezávaná lavica. Lavica bola vyhotovená na objednávku miestnej aristokracie koncom 18. prípadne začiatkom 19. storočia a pochádza z kaštieľa z obce Vinné, neďaleko Michaloviec. Ide o jedinečný kus sedacieho nábytku, prezentujúci majstrovstvo výrobcu, ktorý stál pri jej zrode. Klavír bol vyhotovený koncom 19. prípadne začiatkom 20. storočia jedným z najlepších rakúskych výrobcov klávesových hudobných nástrojov svojej doby – Pianoforten fabrikanten Schweighofer´s Söhnen. Výnimočnosť priestoru ešte viac dodajú figuríny v dobovom oblečení inštalované v skupinkách, postávajúce v priestore.
V rámci historickej expozície má návštevník možnosť zhliadnuť i pracovňu grófa Alexandra Sztáraya. Pracovňa je zariadená historickým nábytkom doprevádzaným viacerými dobovými zábermi kaštieľa a okolia i rodiny Sztárayovej.
Najpríťažlivejším predmetom umiestneným v pracovni je pre návštevníka zaiste rodostrom (faksimile rodostromu) grófky Irmy Sztárayovej, dvornej dámy rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Habsburskej z roku 1895.
Zemplínske múzeum vo svojich zbierkach uchováva takmer 500 zväzkov starých tlačí, teda kníh vydaných pred rokom 1918. Viaceré z nich patrili pôvodne do zbierok rôznych šľachtických knižníc. Časť priestorov historickej expozície je tak venovaná aj knižnici. Nachádzajú sa tu tlače v latinskom, maďarskom, nemeckom i francúzskom jazyku. Svoje zastúpenie tu má filozofia a teológia, dejiny a geografia, právo i politika a v neposlednom rade i poézia. Niektoré z nich obsahujú exlibris, na základe ktorého je možné identifikovať vlastníka danej knihy.