135. rokov od narodenia T. J. Moussona

V tomto roku si popri 65. výročí založenia Zemplínskeho múzea v Michalovciach pripomíname aj 135. rokov od narodenia “maliara zemplínskeho slnka a ľudu“ - Teodora Jozefa Moussona (narodený 15. decembra 1887). Mousson bol výtvarný umelec s vlastným maliarskym rukopisom, ktorý dokázal Zemplín stvárniť tak verne a očarujúco. V sérii krátkych informácií Vám predstavíme jeho súkromie od útleho veku po posledné roky života. Tiež sa zameriame na jeho tvorbu, ktorá výrazne poznačila, skrášlila a obohatila kultúrnu stránku histórie mesta Michalovce a regiónu Zemplín.     Pôvod V rodine maliara sa tradovalo, že ich predkovia prišli v 17. storočí z Francúzska a usadili sa ako mlynári v južnom Uhorsku. Teodorov otec bol riaditeľ školy, kantor a organista v miestnom kostole. Hudobné nadanie zdedil po svojich predkoch, príležitostne maľoval a keďže jeho obľúbený maliar bol Teodor Werstret, práve po ňom dostal syn meno. Od otca, ktorý bol dobrým maliarom a výborným hudobníkom, získal prvé základy výtvarnej a hudobnej výchovy.     Pripomíname, že dielo majstra si môžete pozrieť v stálej umelecko-historickej expozícii nášho múzea.   Informácie zo života maliara pre Vás pripravil Mgr. Martin Urban, kurátor umeleckej histórie ZM.     Umelecké diela v zbierkach múzea boli reštaurované vďaka podpore Fondu na podporu umenia.

FPU logo2 cierne

mousson 1